Mistrzowie Świata w Lataniu Precyzyjnym

Mistrzowie Świata w Lataniu Rajdowym

Nieoficjalna strona internetowa Samolotowej Reprezentacji Polski

Aktualności

  • Opublikowane przez admin
  • 23/07/2015

Polscy piloci coraz bliżej złotego medalu na Mistrzostwach Świata

Piloci Samolotowej Reprezentacji Polski lecą dzisiaj na ostatnią trasę Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym, rozgrywanych w duńskim Skive. Aby zdobyć złoty medal w klasyfikacji drużynowej, trzeba polecieć spokojnie, równo i na podobnie wysokim poziomie, jak do tej pory. Niezwykle emocjonująco zapowiada się walka o najwyższe miejsce na podium w klasyfikacji indywidualnej, gdyż po rozegranych do tej pory konkurencjach około 10 pilotów ma realne szanse na zwycięstwo, a różnice punktowe pomiędzy nimi są niewielkie. Bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że pośród pretendentów do złota zdecydowaną większość stanowią Polacy.

Czytaj więcej...


  • Opublikowane przez admin
  • 21/07/2015

Pierwszy dzień MŚ w Skive dla Polaków!

W poniedziałek piloci uczestniczący w 22 Mistrzostwach Świata w Lataniu Precyzyjnym w duńskim Skive rozpoczęli sportową rywalizację. Zawodnicy podzieleni zostali na trzy grupy, a pierwszym zadaniem dla każdego z nich był tzw. „planning test”. Przed wejściem na salę obowiązkowa kontrola i sprawdzenie przez sędziów, czy wszelkie urządzenia elektroniczne, kalkulatory, telefony komórkowe, itp. zostały zdeponowane przez zawodników w wyznaczonym do tego celu miejscu. Wykonywanie obliczeń oraz lot po trasie odbywają się przecież jedynie z wykorzystaniem mapy, linijki, kątomierza, suwaka nawigacyjnego lub tzw. CR-ki, stopera, ołówka… Fakt, że piloci walczący o najwyższe trofea podczas zawodów nie mogą korzystać z najnowocześniejszych zdobyczy techniki dodaje temu sportowi specyficznej szlachetności i wyjątkowości, a wyniki uzyskiwane przez mistrzów wzbudzają podziw nie tylko wśród kibiców, ale i pozostałych zawodników. Ci, którzy sięgają po medale, wykonują obliczenia kursu z dokładnością do 0,5 (tak – pół stopnia!), a lecąc przez 80-90 minut po wieloodcinkowej trasie z prędkością około 130-140 km/h potrafią zameldować się na punktach kontroli czasu z dokładnością +- 2 sekundy! Mało tego – podczas takiego lotu znajdują jeszcze wiele zdjęć obiektów oraz znaków rozłożonych przez sędziów w przedziwnych miejscach… Na wczorajszej obliczeniówce pewnym zaskoczeniem był wiatr, jaki należało przyjąć do kalkulacji – zaledwie 12 węzłów. Niektórym pilotom wydało się to wręcz podejrzane i dało się słyszeć komentarze typu „Dlaczego taki słaby wiatr? Przecież dzięki temu dużo łatwiej można wszystko policzyć…”. Nie było tu jednak żadnego podstępu ze strony organizatorów, a Polacy wykonali obliczenia wzorcowo.

Czytaj więcej...


  • Opublikowane przez admin
  • 19/07/2015

Wietrzny trening w Danii

Od środy, po szczęśliwym przebazowaniu do Skive, wszyscy piloci Reprezentacji rozpoczęli cykl treningowy przed startem w mistrzostwach. Pierwszego dnia, w godzinach przedpołudniowych, odbyły się pierwsze próby lądowań, które okazały się być bardzo wymagającymi z racji silnego, bocznego wiatru. Niektórzy zawodnicy, po swojej serii lądowań prędko wracali do kafejki, gdzie rozemocjonowani dzielili się z kolegami wrażeniami z walki z nieprzyjemnymi porywami wiatru. Stoicki spokój zachowywał Janusz Darocha i komentował owe opowieści słowami „ 26 lat temu też tak wiało…”. Popołudnie minęło na zwiedzaniu okolic Skive, czyli oblocie wybranej przez danego zawodnika jednej z trzech tras treningowych, jakie przygotowali organizatorzy. Okazało się, że wbrew pozorom, duński teren wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać, zdjęcia do odnalezienia są dość wymagające i niektóre z nich „pouciekały”… Słowem – trzeba solidnie przepracować kolejne dni treningowe, aby włożony w nie wysiłek przyniósł jak najlepszy efekt podczas zawodów.

Czytaj więcej...


  • Opublikowane przez admin
  • 16/07/2015

Wylot z Polski do Skive

W ubiegły wtorek głównym zadaniem pilotów było przebazowanie samolotów kadrowych z Polski do Danii. Lotnisko EPSC było tym, na które wszystkie maszyny zlatywały się z poszczególnych aeroklubów na terenie kraju, a także ostatnim skrawkiem polskiej ziemi, z którego Reprezentacja wystartowała w dalszą podróż do Danii.

Czytaj więcej...


  • Opublikowane przez admin
  • 13/07/2015

Konferencja prasowa w Szczecinie

Już w najbliższy wtorek, 14 lipca, na terenie Portu Lotniczego Szczecin Goleniów im. NSZZ Solidarność, odbędzie się konferencja prasowa z udziałem pilotów Samolotowej Reprezentacji Polski - aktualnych Mistrzów Świata w Lataniu Precyzyjnym. Obecny będzie również indywidualny Mistrz Świata w Lataniu Precyzyjnym - Bolesław Radomski.

Czytaj więcej...


Sponsor

 logo.png

 

 

Partnerzy

 

g12.png

 1396070_1003258426356438_1471709043018580559_n.jpg

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.